Профілактика проти захворювання на рак молочної залози!

20 жовтня Указом Президента України № 42/2005 від 17 січня 2005 року запроваджено щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози . Як і в усьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає в середньому на 1 - 2% на рік і в даний час у структурі онкопатології жінок рак грудної залози займає одне із перших місць. Кожні 30 хвилин в Ураїні виявляється новий випадок раку молочної залози.

Прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу!

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, є самообстеження молочних залоз; клінічне обстеження молочних залоз; мамографія. З метою уточнення діагнозу лікар може призначити також деякі інші обстеження.

Згідно з даними Інституту раку США, при своєчасному виявленні раку грудей вдається вилікувати 98,1% жінок, а це більше, ніж при пневмонії. Нажаль, у нашій країні більшість жінок звертається за допомогою на пізніх стадіях захворювання, що робить лікування проблематичним і зменшує шанси на одужання.

Фактори, які підвищують ризик захворювання, наступні:

вік понад 40 років; спадкова і сімейна схильність; пізня менопауза;ранній початок місячних (до 12 років); пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність; переривання вагітності;фіброзно-кістозна мастопатія;ожиріння; куріння;малорухливий спосіб життя.

П'ять китів профілактики: Правильно підібрана білизна. Щільний безшовний бюстгальтер - найправильніший вид білизни. Він забезпечує грудям потрібну підтримку і не травмує іх та тканини , де розташовані лімовузли. Найбільш небезпечний бюстгальтер без бретельок: при цьому вага грудей повністю припадає на бічні сторони, а це прямий тиск на лімфатичні вузли. Бюстгальтери з кісточками і щільними рельєфними швами теж травмують груди. Протиракове меню. Включіть у свій раціон зелений чай, який містить багато антиоксидантів. Щодня їжте цибулю, вона містить багато флавоноїдів, які знищують шкідливі радикали. Також регулярно їжте моркву, яка знижує ризик розвитку раку завдяки вмісту фалкарінола, і чорницю, що містить природний антиоксидант птеростільбен. Ці речовини руйнують ракові клітини. Але найнадійнішими захисниками жіночих грудей дієтологи вважають капусту і помідори. Грудне вигодування. Лактація - це потужна профілактика раку грудей. Штучне переривання грудного вигодовування (без медичних показань) веде до сильного стресу гормональної системи, що в свою чергу може призвести до неправильного поділу клітин залоз і утворення ракових клітин. Те ж саме стосується будь-якого некоректного втручання у роботу залоз: перев'язка, масаж або різке відлучення від грудей малюка. 

Гімнастика. Молочну залозу повинні оточувати сильні і міцні м'язи. Досягти цього можна за допомогою трьох елементарних щоденних вправ: Перша: з'єднай долоні перед грудьми і натисни на них з таким зусиллям, щоб груди напружилися. Порахуй до двадцяти і перемісти долоні на п'ять сантиметрів вперед, знову порахуй до двадцяти. Продовжуй до тих пір, поки можеш утримувати долоні разом. Друга: стань рівно біля стіни і тисни долонями на неї, поки не втомишся. Третя:Віджимання від підлоги. Почни з 1 разу і поступово доведи кількість віджимань до 20 разів.

Любов до себе. "Поява раку в молочній залозі означає, що ви ставите себе на останнє місце в житті, нехтуєте собою, відмовляєте собі у турботі й увазі, а потім смертельно ображаєтеся на інших за те, що вони до вас погано ставляться, - вважає психотерапевт Валерій Синельников. - Повинен існувати стійкий баланс між тим, що ви отримуєте, і тим, що віддаєте іншим. Любіть себе, своє тіло. А там, де любов - немає місця раку!

Сон у темряві - прекрасний засіб для профілактики раку грудей. Відомо, що мелатонін (гормон сну, вироблення якого пригнічує світло) запобігає розвитку раку грудей і простати. Спостереження показали, що рак грудей розвивається на 22% частіше у жінок, які спали з включеним світлом, в порівнянні з тими, хто спав у повній темряві.

Сім причин відправитися на консультацію до мамолога:

біль і набухання молочних залоз у період ПМС можуть говорити про розвивиток мастопатії; біль і печіння протягом усього циклу, а також ущільнення, які можна виявити випадково або під час самообстеження, свідчать про розвиток фіброзно-кістозної мастопатії; якщо були якісь травми грудей у результаті падінь, аварій, під час активних занять спортом - це привід проходити обстеження регулярно, оскільки травма призводить до ризику розвитку новоутворень; якщо у віці більше 30 років все ще немає дітей, були переривння вагітності або мимовільні викидні; якщо в історії хвороби фігурують гінекологічні захворювання, пов'язані із надлишком естрогену, або підвищену кількість цього гормону показав аналіз крові, крім гінеколога, в обов'язковому порядку слід відвідати і мамолога (гіперестрогенемія дуже часто призводить до розвитку різних захворювань молочної залози); біль у соску, зміна кольору, форми, структури ареоли соска і сосків: лущення, почервоніння, подразнення, свербіж, висипи, що мокнуть, схожі на екзему, виділення з соска; якщо у родичок були онкологічні захворювання грудей або гінекологічної сфери. Безліччю досліджень доведено, що гінекологічні і мамологічні онкозахворювання визначаються одним і тим же геном, який передається у спадок.

Навіть якщо ніякого приводу для хвилювань не виявилося, пам'ятайте: хто попереджений, той озброєний. Починаючи з 20-річного віку, раз у два роки потрібно, з профілактичною метою, відвідувати мамолога та робити УЗД молочних залоз. Після 40 років обстеження і маммограмму необхідно проходити щорічно.

Бережіть своє здоров’я!

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

розклад роботи твого лікаря

Подивитися