Кір (лат. morbilli) — інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus

Хвороба характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно - плямистим висипом на шкірі.

Щодня у світі через кір помирає 400 дітей – ВООЗ

Україні загрожує епідемія кору: у 6 регіонах зросли показники захворюваності.

Як повідомили УНІАН у Центрі із контролю та моніторингу захворювань МОЗ України, на тлі загального зниження захворюваності , у 2016 році зареєстровано 102 випадки кору у 10 регіонах із них 3 – у Києві.

Із 102 випадків кору 58 (56,8%) становили діти раннього, молодшого та середнього віку, з них 50 (86,0%) не щеплені згідно із Календарем, 5 дітей (8,6%) - із невідомими даними про щеплення. Решта 27 дітей старшого віку та підлітків, 17 дорослих – зі зниженим імунним статусом. 

Все вищезазначене є сигнальними ознаками наближення чергового епідемічного підйому кору в Україні на фоні низького рівня охоплення профілактичними щепленнями, що спостерігається в останні роки.
У 2016 році від кору помер 1 дорослий (Дніпропетровська обл.).  

Способи зараження

Хворий на кір при кашлі, чханні, розмові виділяє у повітря мікроби. Якщо цим повітрям, навіть дуже короткий час, дихає дитина, яка ще не хворіла на кір, вона інфікується.

Хворий на кір заразний для навколишнього оточення протягом 10 днів із дня появи у нього перших ознак захворювання - нежиттю, кашлю і нездужання.

Особливо небезпечний кір ддя маленьких дітей, у віці до 2 років, коли він може дати ускладнення, небезпечні для життя

Симптоми.

Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів.

Початок захворювання гострий. У хворих з'являються симптоми інтоксикації, катаральні явища. Температура звичайно висока, турбує головний біль, слабкість, нежить, кашель, виникають симптоми кон'юнктивіту.

До кінця першого — початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями (слизова оболонка ніби посипана манною крупою). Плями тримаються 2 - 3 дні, іноді довше і зазвичай зникають із появою висипу. Перші елементи висипу з'являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипу є плями — папули (горбики), що виступають над поверхнею шкіри.

Зникнення висипу відбувається у зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. Після зникнення папул на деякий час залишаються пігментні плями.

Необхідно пам'ятати, що на кір хворіють не лише діти, а і дорослі, причому у них хвороба перебігає, як правило, важче.

У більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо  енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки.

Профілактика

Здійснюють своєчасне виявлення та ізоляцію хворих. Дезінфекцію проводять у осередку як під час активності його, так і заключну.

Основним засобом профілактики є протикорова вакцина MMR (КПК), що забезпечує захист від захворювання.

Згідно із інформацією ВООЗ, вірус кору припиняє циркуляцію у популяції і нових випадків захворювання не виникає, якщо вакцинацією проти кору охоплено 95 % популяції.

Основний захід у боротьбі із поширенням кору - це виключення контактів здорових дітей із хворими.

Хвора дитина не допускається у дитячі заклади ( дитячий садок, школу, поліклініку), її не можна возити у громадському транспорті, не слід ходити із нею в гості і допускати інших дітей до себе у квартиру.

Про кожен випадок кору у квартирі або в сім'ї батьки повинні негайно оповістити установи, які відвідують діти. Своєчасно отримавши таке повідомлення, медичний працівник може попередити розвиток кору в установі та захистити дитячий колектив від важкого захворювання.

Щеплення врятували дуже багато дитячих життів.

Спалахи кору у світі

Нідерланди (1999—2000)

Спалах у релігійній спільноті і школах в Нідерландах ілюструє вплив кору на невакциноване населення.

Населення у декількох провінціях, де сталися спалахи, мало високий рівень імунізації, за винятком однієї із релігійних спільнот, яка традиційно не сприймає вакцинацію. Серед 2961 випадків кору було 3 смерті і 68 госпіталізацій. Це доводить те, що кір може бути важким зхворюванням і приводити до смерті навіть у індустріальних країнах.

Ірландія (2000)

Із кінця 1999 по літо 2000 тривав спалах кору у Північному Дубліні (Ірландія). У цей час середній по країні рівень імунізації впав нижче 80 %, а у Північному Дубліні становив близько 60 %. Сталося більш ніж 100 випадків госпіталізації із більш ніж 300 випадків хвороби. Три дитини загинули, а деякі були важко хворі, деяким для одужання знадобилася штучна вентиляція легень.

Румунія (2016-2017)

У Румунії відбулася епідемія, вогнище якої розповсюдилося за допомогою кочового населення, за осінь 2016 — зиму 2017 від кору померло 22 особи та інфіковано тисячі. За словами місцевого міністра охорони здоров'я, Флоріна Богуда, у країні першою вакциною щеплено лише 80 %, другою — лише 50 %.

Джерела: УНІАН Telegram, promedical.com.ua/hvorobi/kir/ © PROMEDICAL, Вікіпедія.

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх дітей! Вчасно вакцинуйте їх від кору!

Центр здоров’я Дніпровського району міста Києва.

Головний позаштатний фахівець із інфекційних захворювань УОЗ Дніпровського району міста Києва Т.І.Козарева

 

розклад роботи твого лікаря

Подивитися