Донорська кров - дарує шанс вижити людям!

Донорство крові— добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, які цього потребують.

У травні 2005 р., на засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня. Цього дня у 1868 році народився австрійський лікар К. Ландштейнер, який відкрив групи крові людини.

Пропаганда донорства є невід'ємною частиною моральних засад донорського руху, обумовленого добротою, гуманізмом, милосердям людей, що безкорисливо надають свою кров хворим. За час існування донорського руху було доведено, що періодичні кровопускання, які дорівнюють одній донорській дозі, абсолютно безпечні для здоров'я донора.

Питома вага крові у нашому організмі становить приблизно 8% від ваги тіла,  5% її запасів знаходиться безпосередньо в серці. Від 15% до 20% крові надходить у центральну нервову систему і мозок, 22% - у нирки.

Перше успішне переливання крові, що врятувало життя жінки, яка мала післяпологову кровотечу, було проведено англійським акушером-гінекологом Джеймсом Бланделлом у вересні 1881 року.

Одна донорська доза має назву фізіологічної.

Завдяки здачі донорської крові відбувається активізація системи кровотворення. Внаслідок крововтрати після здачі донорської крові, кістковий мозок посилює поповнення кров'яного русла новими компонентами. У результаті цього покращується обмін речовин, що в свою чергу є фактором профілактики різноманітних захворювань, підвищує стійкість організму до різних захворювань.

Згідно Закону України «Про донорство крові та її компонентів» донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 роківдо 60 років.

    Протипоказанням до здачі крові є гострі захворювання, оскільки втрата невеликої кількості крові на фоні нездужання, може різко погіршити загальний стан організму, викликати загострення або подовження терміну хворобливого стану.

      Успіхи сучасної гематології визначили нову трансфузійну тактику — обмеження показань до переливання цільної крові, диференційне використання окремих її компонентів, препаратів і кровозамінників. Єдиним джерелом цих лікувальних засобів є донор.

 Завдяки лікуванню кров'ю і препаратами крові вдається зберегти життя багатьом пацієнтам.

   Щоб забезпечити потребу в крові, на 1000 жителів має бути 40 донорів. На теперішній час ці показники в Україні - менше 20 - на 1000 громадян.

   Що відбувається, якщо донорської крові не вистачає?

   Відкладаються операції, помирають ті, що постраждали внаслідок аварій і катастроф, молоді матері, що втратили багато кровіпри тяжких пологах, онкохворі, що не можуть пройти курси хіміо – або променевої терапії без додаткового переливання донорської крові, люди із захворюваннями крові.

Здаючи кров, донор дарує цим людям шанс вижити!

   Центри крові в Україні є державними закладами підпорядкованими МОЗ, що уповноважені проводити підготовку донорів, забір і аналізи крові, зберігання й підготовку крові та її компонентів до подальшого використання.

Крім загальної "цивільної" служби крові діють дві відомчі: в структурі МВС та ЗСУ.

   Одноразово донор може здати 470 мл крові. На перший погляд цифра велика, але якщо розібратися, то це лише 10-та частина від усієї крові людини. Не дивлячись на численні плюси, лікарі не рекомендують донорам здавати кров частіше 4-5 разів на рік.

Держава забезпечує донорадвома вихідними днями, безкоштовним сніданком та обідом або еквівалентною грошовою винагородою. Безпосередньо перед здачею крові донор абсолютно безкоштовно проходить медичне обстеження. Середній заробіток за місцем роботи, у вихідні дні після здачі крові, зберігається.

Донорство –місія благородна і вкрай необхідна для суспільства. Тому потрібно пам’ятати, що допомога донора необхідна не тільки в день донора, а кожного дня, кожну хвилину, кожну мить!

З повагою, начальник управління  охорони здоров’я Дніпровської районної в місті Києвідержавної адміністрації , Заслужений   лікар  УкраїниД. Карабаєв

 

 

розклад роботи твого лікаря

Подивитися